СОКАЛЬСЬКЕ ДЛГП ГАЛСІЛЬЛІС

ПОШИРЕННЯ КОРОЇДА АБО ВИКЛИКИ СЬОГОДЕННЯ!

Останнім часом у багатьох областях України погіршився стан соснових лісів. За даними Державного агентства лісових ресурсів, площа осередків усихання перевищила 142 тис. га, а запас - 7,2 млн м3. Охоплюють вони переважно Полісся, але є також у лісостепу, зокрема у Львівській, Хмельницькій і Черкаській областях.

Оскільки сосна є головною лісоутворювальною породою на понад 30% площі лісового фонду України, всихання соснових насаджень є небезпечним з погляду не тільки втрати деревини, а й ефективного виконання всіх екологічних функцій лісу. Тому розробка стратегії дій щодо уповільнення процесу всихання та пом'якшення його негативних наслідків є важливим завданням не тільки лісової галузі, а набуває загальнодержавного значення.

Впродовж 2018 року лісовою охороною дочірніх лісогосподарських підприємств ОКС ЛГП «Галсільліс» було проведено аналіз всихання соснових насаджень Радехівського, Буського, Бродівського, Жовківського, Сокальського, Камянко-Бузького та Яворівського ДЛГП. Так, на початку року було закладено 27 пробних площ у насадженнях, де виявлено ознаки поширення шкідника шляхом рекогносцирувального обстеження. Розмір пробних площ визначався із розрахунку на охоплення не менше 100 дерев головної породи. Ділянка описувалась за стандартними лісівничими параметрами. Оцінку санітарного стану проводили за категоріями стану дерев на основі Санітарних правил в лісах України.

Перший облік дерев було проведено 20 лютого поточного року. У результаті обстежень пробних площ встановлено, що частка відмираючих дерев (ІV-VІ категорій стану) знаходиться в межах від 0 до 56 %. Наступний облік проведено після закінчення режиму тиші - 20 червня. При цьому спостерігається збільшення частки пошкоджених дерев, яка на момент обліку становила від 12 до 63 %.

Найгірша ситуація зафіксована на пробах, закладених у Сокальському та Жовківському ДЛГП. Так, на пробних площах у насадженнях цих підприємств, частка пошкоджених дерев збільшилася на 12 та 24 % відповідно і, у середньому, склала 39 % (Жовківське ДЛГП) та 35 % (Сокальське ДЛГП).

У Радехівському ДЛГП було закладено три пробних площі. Середня частка пошкоджених дерев зросла на 2 %. Вищий темп поширення шкідників на пробних площах, закладених у Бродівському ДЛГП. Так, збільшення кількості всохлих дерев спостерігається на всіх закладених пробних площах (6 проб), і, за період зросла на 4 %. Це пояснюється тим, що на момент закладання пробних площ ступінь пошкодження насаджень і чисельність шкідника були значно вищими.

Аналогічна ситуація спостерігається на пробних площах у Камянка-Бузькому та Яворівському ДЛГП, де кількість відмираючи дерев зросла на 4 та 5 % відповідно (з 39 до 43 % та з 42 до 47 %).

Таким чином, у соснових насадженнях Поліської зони зберігається тенденція поширення верхівкового короїда та зростання його популяції до критичної межі, що спричиняє пошкодження та відмирання дерев сосни звичайної. Це, в першу чергу, екологічна проблема, а її вирішення можливе за підтримки держави та спільних зусиль лісівників-практиків і науковців.
Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати